"Eleven Short Stories" album has been included in the "BEST ALBUMS OF 2012" list by KONTRA PLAK, the coolest record shop in Istanbul.


Home and Technology dergi Mayıs 2007
- Seninle son olarak Ocak 2005'te söyleşmişiz. Son iki yıldır neler olup bitti senin tarafında?

Birçok şey oldu tabi bu süreçte.  Yeni Zelanda, ABD, İrlanda, Fransa, Belçika, İsviçre, Hollanda, Kore, Meksika, Arjantin ve daha başka birçok ülkede festivallere katıldım. Toplama albümlerde eserlerim yayımlandı. Los Angeles’de Track 16, Endonezya’da Soemardja gibi galerilerde ses enstelasyonlarım yer aldı. 2006 Dünya Kupası için eser siparişi verilen 11 uluslararası elektronik besteciden biri oldum. USC, UCSD, CalArts, VCU, Dartmouth gibi üniversitelerde müziğim üzerine konuşmalar yaptım. Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen MUSICA NOVA elektronik müzik yarışması ve Brezilya’da düzenlenen Mostramundo Film Festivali’nden ödüller aldım. Cannes Film Festivali’nde gösterilen Poyraz filmi de dahil olmak üzere birçok film ve tiyatro müziği besteledim. Rashit’in “Herşeyin Bir Bedeli Var” albümünün prodüktörlüğünü üstlendim, kendi albümlerim üzerine çalıştım. Gerçekten çok heyecanlı ve tempolu bir dönem oldu bu geçen 2 sene.

- Geçen yıl senin adını, Türkiye’nin en haysiyetli punk gruplarından Rashit ile gerçekleştirdiğin albüm sayesinde başka bir uğraş mecrasında duyduk. Tarza taklımaksızın soracak olursak, Rashit ile beraber çalıştığın süreç hakkında bilgi verir misin? Tekrar bir rock grubu ile çalışmak nasıldı?

TOO MUCH grubu ile çalışmalarımdan sonra uzun bir süre rock müziğe ara vermiştim. Bu dönemde yoğun bir şekilde elektronik, elektroakustik müzik, ses tasarımı, ses mühendisliği gibi konularla ilgilendim.  Müziğin teknolojik yanını ve sesin fiziğini öğrenmek bana çok şey kattı. Ben kendi işlerime yoğunlaşmışken gruptan gelen prodüktörlük teklifi bütün bu süreçteki deneyimimi albüme aktarmamı sağladı. Rashit’in bu albümünün hem parçalar, hem de prodüksiyon açısından çok iyi olduğunu düşünüyorum. Hazırlık aşaması çok uzun süren bir albüm oldu bu. Stüdyoya girildiğinde tüm prodüksiyon fikirleri, detayları zaten hazırdı. Ana kayda girmeden önce biz zaten tüm albümü benim laptopa kaydetmiştik. Böylelikle gitar, davul, bas prodükyonu konusunda çok fazla deneme yapma olanağı bulmuş olduk.

Elektronik müzik üretimi çok kişisel bir süreç. Günlerce bilgisayar başında frekanslar, ses sentezleme yöntemleri, kişisel softwareler ile uğraşırken insan entrümentalist özelliklerini unutuyor. Bu albümle rock gitaristliğini tekrar hatırlamış oldum ve gerçekten çok keyif aldım çalarken.  

- “Altered Realities” albümünün konsepti ve işleyişi hakkında bilgi almak isteriz. Ayrıca, buralarda bu kadar zaman sonra ilk defa albüm yayımladın. Ne düşünüyorsun?

“Altered Realities”, teknik ve konsept açıdan birçok farklılıkları, yenilikleri içeriyor. Bu bir solo akustik gitar ve live electronics ( canlı ses işlemleri ) albümü. Kayıtlarda aynı anda hem gitarı çaldım, hem de tüm canlı elektronik manipülasyon işlemlerini kontrol ettim. Gitarı ana öge olarak kullanarak, ses tasarımına daha yakın işler yaratan Fennesz, Oren Ambarchi gibi isimlerin estetiği ile progresif rock ve caza yakın duran David Torn, Adrian Belew gibi isimlerin anlayışlarını sentezleyip yeni bir yol yaratmaya çalıştım bu albümde.  Sanırım bu konuda da başarılı oldum. Albüm yurtdışı basından çok iyi tepkiler aldı. Gramophone, Signal to Noise, Textura, Soundboard, Jazz&Tzaz, Tapeop, New Classics, Montreal Mirror, Chicago Tribune gibi dergi ve gazetelerden harika yorumlar aldı, hatta İspanya’da yayımlanan World1 Music dergisi gitar tınısına yaptığım manipülasyonları bir sihirbazın işi olarak adlandırdı.

Benim ilk solo albümüm “A Walk Through The Bazaar” da ABD’de yayımlanmıştı. 2003 senesinde o albümü Türkiye’ye getirme imkanı bulamamıştık. Şimdi “Altered Realities” in Türkiye’de dinleyici ile buluşması benim için çok heyecan verici tabi.

- Sırada neler var? 

Bundan sonra yine birçok proje var.  2008’de yine New Albion plak şirketi tarafından yayımlanacak olan albümüm üzerine çalışıyorum. Bu albümde çoğunlukla New York’lu müzisyenler çalacak. Ayrıca Brian Eno, Jarvis Cocker gibi isimler ile çalışan İngiliz gitarist Leo Abrahams ile ortak bir albüme başlayacağız. Amerikalı besteci Robert Scott Thompson ile Chicago’da yayımlanacak olan bir albümün çalışmalarına başladık. 2007 İstanbul Bienali için hazırlamaya başladığım bir ses enstelasyonu üzerine çalışıyorum. Bunların dışında uluslararası eser siparişleri, film müzikleri, yurtdışı festival performansları ve prodüktörlük işleri var. Sanırım yoğun bir dönem olacak gibi.
Home and Technology dergi Mayıs 2007
RELATED DISCOGRAPHY

Altered Realities